Jak být připraven na koupi nemovitosti?

Dlouhé období karantény a homeofficu v covidovém období v mnoha lidech zažehlo potřebu vyřešit vlastní bydlení. Hlad je po bytech, domech na periferii i rekreačních objektech. Poptávka po nemovitostech podstatně převyšuje nabídku a rozhodnutí o koupi nemovitosti již nemusí být otázkou několika týdnů, ale spíše několika dnů. Co vám může pomoci v boji o nový domov? A jak se připravit na střet s neúprosným trhem, aby vás nikdo nepředběhl?

Finanční spojenec může být vaším „esem v rukávu“

Vaší konkurenční výhodou může být dobře připravené financování. Jako finanční spojenci s klienty při koupi nemovitosti řešíme v první řadě jejich finanční možnosti, vlastní dostupné zdroje, případně jiné zdroje financování. Každý případ financování nemovitosti je jiný. Ať už se jedná o doložení dostatečné bonity nebo o rizika vyplývající z odhadu zastavované nemovitosti, vždy je dobré mít za sebou zkušeného partnera, který dokáže předvídat podmínky a požadavky banky na schválení úvěru.

Již před podpisem rezervační smlouvy by mělo být jasné, zda dostanete hypoteční úvěr, kterým lze danou nemovitost zafinancovat. Podmínky pro posuzování bonity klientů se mění, a tak se z měsíce na měsíc může změnit například výše maximální splátky, kterou si můžete dovolit. Dalším rizikovým faktorem je ocenění nemovitosti. Našim klientům pomáháme předejít situaci, kdy cena nemovitosti neodpovídá hodnotě stanovené odhadcem, a banka proto neschválí dostatečně vysoký úvěr.

Finanční spojenec také posoudí, které podmínky banky (např. otevření účtu, uzavření pojištění atd.) budou v dané situaci výhodné. Dovede poradit, jak s bankou komunikovat, aby banka financování schválila a aby byl úvěr vyčerpán podle podmínek ve smlouvě s prodávajícím. Také zaručí, že se vyhnete zbytečnému placení smluvní pokuty nebo propadnutí rezervační zálohy.

Není právník jako právník

V neposlední řadě se u koupi nemovitosti nevyplatí podceňovat výběr správného právníka. Je to totiž právě on, kdo musí včas projít nebo sepsat smluvní dokumentaci, a dohlédnout na to, aby převod nemovitosti proběhl v pořádku. Ve finally! máme s kupováním nemovitostí na hypoteční úvěr dlouhodobé zkušenosti, a proto spolupracujeme jen s advokáty, na jejichž práci se můžeme my i naši klienti stoprocentně spolehnout. 

Cestu k vlastnímu bydlení si každý musí projít sám, ale za pomoci finančního spojence máte větší šanci, že se vám váš sen splní. Tak se nám ozvěte. 

 

Zajímá vás více? Chcete s námi probrat nastavení svých vlastních financí?