Hypotéka jako investice

Co se vám vybaví, když se řekne hypotéka? Strach ze zadlužení? Omezení životního stylu? Život jako ze škatulky, ve kterém máte hned po škole svatbu, děti, a nakonec dům na dluh, který budete splácet ještě na stará kolena? Mnoho lidí vám na počkání řekne všechna možná i nemožná negativa zadlužování. Pokud se ale na hypoteční úvěry podíváte ze správné perspektivy, zjistíte, že pro vás mohou být výhodnou investicí. Proč?

 

Každou splátkou budujete vlastní majetek

Že hypotéka funguje jako zdroj financování vlastního domova, tuší asi každý. Bez hypotéky byste si vysněné bydlení nepořídili, a tak se k ní v bance s těžkým srdcem upíšete. Odcházíte s pocitem, že vaše nemovitost bude sice stát 6 milionů, ale vy jich místo toho budete splácet minimálně osm. V tuhle chvíli ještě pravděpodobně netušíte, že jste právě získali cenný nástroj pro budování vašeho dalšího kapitálu. 

Sjednáním hypotečního úvěru získáte 80% (někdy i 90%) finančních prostředků k financování vaší nemovitosti. Díky pákovému efektu tak můžete pracovat s kapitálem, který mnohonásobně převyšuje vaše vlastní úspory. 

 

Hypotéka je vždy nejdražší na začátku

Úrok se u hypotéky fixuje na prvních několik let splácení a délka fixace se liší podle podmínek konkrétní půjčky, zpravidla to bývá 5, 7 nebo 8 let. Zatímco vy splácíte, míra inflace postupně roste, což reálně snižuje hodnotu vypůjčených peněz. V letošním roce se míra inflace pohybovala dokonce nad inflačním cílem stanoveným ČNB.

V čase se zároveň velmi pravděpodobně také zvýší příjmy vaší domácnosti. Na jednu stranu právě kvůli zmiňované inflaci, na druhou stranu díky vašemu kariérnímu růstu a lepším platovým podmínkám. Poměr splátky k celkovému rozpočtu se tak naopak podstatně sníží. Zatímco pořizovací cena vaší nemovitosti a nominální výše vašeho úvěru zůstávají stejné, hodnota vaší nemovitosti společně s trhem neustále roste. 

Čím dříve tedy s hypotékou začnete, tím lépe. Začít se dá ale kdykoli budete připraveni. Některé banky dokonce umí nastavit splatnost úvěru podle nejmladšího z žadatelů. 

 

Je hypotéka pro každého? 

Takhle na první pohled se může zdát, že hypoteční úvěr může být správnou volbou pro každého. Kromě vašich osobních preferencí ale záleží také na tom, jaký je vaše aktuální bonita a schopnost splácet. I z toho důvodu některé klienty na hypoteční úvěr připravujeme i několik let. 

S jasným záměrem a promyšlenou strategií se cesta k životní investici otevírá snadno. Chtěli byste se o hypotékách dozvědět víc nebo se poradit o vaší konkrétní finanční situaci? Domluvte si konzultaci u nás ve finally! a získejte finančního spojence na celý život.

Zajímá vás více? Chcete s námi probrat nastavení svých vlastních financí?